Lastik

Çınar Lastik

Lastik; araç ile yol arasındaki tek temas noktasıdır. Aracınızın yönlendirilmesini ve sizin güvenliğinizi sağlayan lastik basit bir görünüme sahip olup, aslında ileri bir teknolojinin meyvesidir. Lastik basit bir kalıplanmış kauçuk şeridi değildir, üretimi büyük bir kesinlik gerektiren çok çeşitli özelliklere sahip 200 malzemenin birleşiminden oluşur.

Lastik, aracınızda özen vermeniz gereken temel unsurlarından biridir ve dolayısıyla size yüksek güvenlik sağlamak ve çevreyi korumak için düzenli olarak bakım yapılmasını gerektirir.

– Her ay lastiğinizin hava basıncını kontrol ediniz.
(doğru hava basıncı, sürücü kapısında, yakıt deposu kapağında  veya hava basıncı tablosunda belirtilmiştir)
– Balansı ve ön düzen ayarlarını kontrol ettiriniz.
– Yeni lastikler takılırken supapı değiştiriniz.

Kış lastiklerini neden ve ne zaman kullanmalıyız?

7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yaz lastikleri sertleşir, yola daha az tutunurlar; bu durum, ıslak yolda kayma riskini ve frenleme mesafelerini artırır. Dolayısıyla, hava sıcaklıkları değişiklikleri kendini gösterir göstermez lastiklerin değiştirilmesi tavsiye edilir.Kış lastikleri size daha iyi bir yol güvenliği sağlar.

LASTİK ALIRKEN  DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR. 

Otomobil üreticisinin önerdiği lastik ebadının dışına çıkmamak en doğrusudur; ancak estetik kaygılarla veya özel amaçlarla lastik ebadı değiştirilebilir. Lastiğin kesit genişliğini arttırmak otomobilin viraj ve yol tutuş kabiliyetini olumlu etkileyebilir, ancak kesit genişliği arttıkça ıslak zeminde kızaklama (aquaplannig) riski de artar. Lastik serisi ve profili değiştirilirse, lastik çevresi de değişeceğinden kilometre saati yanlış gösterir. Ayrıca otomobilin maksimum hızında ve yakıt tüketimde de değişiklikler gözlenebilir. Bunun yanında farklı ebattaki lastiklerin otomobilin ön düzen ayarını bozacağı unutulmamalıdır.

Çınar Lastik

Back to top